blisko

Temat: System gospodarczy wg PiS

Budżet UE: Polska, Węgry i Czechy mogą stracić miliardy euro  Ze świata

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla rodzimych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na start. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym r.. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Polska, Węgry jak i również Czechy mogą stracić przy przyszłym budżecie Ue mniej więcej 12 mld euro, które zostaną przekazane krajom wyrażającym gotowość do przyjęcia przy razie potrzeby uchodźców a mianowicie pisze w niedzielę "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS).

Autor komentarza "Odmowa solidarności drogo kosztuje", Thomas Gutschker, powraca do dyskusji o migracji na zakończonym w piątek szczycie Unii Europejskiej oraz do listu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska skierowanego przed szczytem do przywódców państw i rządów Wspólnoty.

Niemiecki gryzipiórek zarzuca Tuskowi, że swoim listem, w którym nazwał system relokacji nieefektywnym jak i również dezintegrującym, a ponadto zakwestionował kompetencje UE do rozwiązania problemu migracji, "dolał oliwy do płonącego ognia".

Imigranci dzielą Europę

Gutschker przyznaje, że unijna polityka migracyjna rzeczywiście "oddziela parę krajów ze Wschodu od czasu wszystkich innych z Północy, Południa i Zachodu".

Komentator nie zgadza się jednak z oceną, iż system realokacji okazał się nieskuteczny: w trakcie dwóch czasów udało się przesiedlić spośród Grecji i Włoch do innych krajów 32 tys. migrantów uciekających przed efektami wojny domowej. "To w dużym stopniu mniej niż zaplanowane setka tys., lecz 92 proc. tych, którzy spełniają wytyczne uczestnictwa w programie relokacji" - zaznacza autor.

Nie będzie masowych powrotów z emigracji. Eksperci: wówczas bardzo niepokojący sygnał

Zdaniem komentatora bez tejże solidarności sytuacja w greckich i włoskich obozach uchodźczych byłaby "nie do opanowania". "Uczestniczyły w tym wszelkie kraje UE z wyjątkiem dwóch: Polski i Węgier" - zaznacza Gutschker dorzucając, że program relokacji nie jest dobrowolny i opiera się na decyzji podjętej zdecydowaną większością krajów.

"FAS" wyraża wątpliwość, czy Tusk zapoznał się z rozwojem prac nad poszukiwanym od czasu 15 miesięcy rozwiązaniem problemu migracyjnego. "Jego uogólniające twierdzenia pozwalają w to wątpić" - dodaje komentator. Rezultaty debaty, którą wywołał Tusk, są "całkowicie odmienne od spodziewanych" - twierdzi Gutschker.

"Jasne opowiedzenie się (Tuska) po jednej witrynie wcale nie pomogło odmawiającym solidarności - Kaczyńskiemu, Orbanowi jak i również ostatnio Babiszowi w Pradze. Wręcz przeciwnie - doprowadziło służące do tego, że szefowie odmiennych państw i rządów w Radzie Europejskiej opowiedzieli się bardziej zdecydowanie niż kiedykolwiek przedtem za podjęciem decyzji w sprawie reformy" polityki migracyjnej - czytamy w "FAS".

Nowa sytuacja na szczycie UE

Jak twierdzi Gutschker, w wyniku dyskusji na ostatnim wierzchołku UE, "powstała nowa sytuacja". "Niemal nikt nie wierzy już w to, że reforma systemu z Dublina może zostać uchwalona głosami wszystkich krajów" - pisze komentator. Jego zdaniem Tusk "zniweczył" zabiegi o jednomyślne rozwiązanie kwestii migracji. Wielu krajów dąży teraz do zdecydowanego działania i to nie w bliżej nieokreślonym czasie, lecz w czerwcu przyszłego roku. "Nikt nie zaakceptować zdoła ich zatrzymać, gdyż traktaty dopuszczają w tej kwestii decyzje większością głosów" - tłumaczy.

"Polska, Węgry i Republika Czeska nadal nie będą zażywać migrantów. Będą jednak musiały zapłacić odpowiednią cenę: blisko 12 mld euro, które w następnych unijnych obrębie finansowych zostaną przekazane odrzucić im, lecz krajom, które w razie potrzeby wezmą uchodźców" - pisze w zakończenie Gutschker w "FAS", niedzielnym wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

bBN: podniesienie wysokości uposażenia żołnierzy zawodowych

BBN: podniesienie wysokości uposażenia żołnierzy zawodowych

Przy okazji Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie, dzięki któremu żołnierze Sił Zbrojnych RP od 2017 r. są mogli otrzymać podwyżki. Zarobią prawie 4, 9 tys. zł. System uposażeń żołnierzy…...

Czytać
bank Pekao - strategia, współdziałanie z PZU i Aliorem

Bank Pekao - strategia, współdziałanie z PZU i Aliorem

Wiceprezes Pekao kierujący pracami zarządu Michał Krupiński "nie spodziewa się rewolucji" w strategii rozwoju agencji bankowej, ale planuje rozwinięcie kooperacji z PZU i Aliorem, m. in. w obrębie oferty ubezpieczeniowej i lokaty…...

Czytać