blisko

Przełom w sprawie brexitu? W środę specjalne posiedzenie rządu

  • Dom
  • Ze swiata
  • Przełom w sprawie brexitu? W środę specjalne posiedzenie rządu
Brexit. Jest porozumienie ws. opuszczenia UE przez Wielką Brytanię?  Ze świata

Kancelaria brytyjskiej premier Theresy May poinformowała we wtorek, że na środowe popołudnie zaplanowano posiedzenie rządu przeznaczone wstępnemu porozumieniu w sprawie warunków brexitu, a przy trakcie spotkania ministrowie "zdecydują o kolejnych krokach".

Downing Street dodaje, iż w ramach przygotowań przed środowymi rozmowami ministrowie zostali zaproszeni pojedynczo do kancelarii premier, aby zapoznać się z dokumentacją i detalami wypracowanego porozumienia.

Według informacji PAP na środę zaplanowane jest też w Brukseli specjalne spotkanie ambasadorów 27 państw członkowskich akredytowanych przy instytucjach UE, które będzie poświęcone stanowi negocjacji co do brexitu.

Irlandzkie ministerstwo spraw zagranicznych podkreśliło jednak w krótkim oświadczeniu, że negocjacje w sytuacji umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE "nie zostały jeszcze zakończone" i "wciąż niektóre kwestie pozostają nieuzgodnione". "Nie będziemy dalej komentowali przecieków do mediów" - zaznaczono.

Brexit wystraszył migrantów. Rekordowy spadek cyfry pracowników z Ue

Granica

Wcześniej źródło PAP poinformowało, że największa a mianowicie ale nie jedyna - przeszkoda uniemożliwiająca porozumienie UE i Wielkiej Brytanii, to znaczy kwestia rozwiązania problemu "twardej granicy" między Irlandią an Irlandią Północną, została usunięta.

Zgodnie z naszym wstępnym porozumieniem należąca w celu Zjednoczonego Królestwa Irlandia Północna miałaby pozostać w unii celnej z UE. Pomiędzy nią a resztą Wielkiej Brytanii miałby funkcjonować jakiś wyjątkowy rodzaj przepływu towarów. Rozmówca PAP zastrzegł, że nie zaakceptować zna szczegółów tych ustaleń.

Negocjatorzy wypracowali "formę wstępnego porozumienia" w tejże sprawie, które premier Gb Theresa May musi w tej chwili obronić u siebie przy kraju - podał rozmówca PAP.

We wtorek w Strasburgu główny negocjator ds. brexitu Michel Barnier przekazywał informacje dotyczące stanu rozmów na posiedzeniu kolegium komisarzy UE. Po tym spotkaniu wiceszef KE Frans Timmermans podkreślał, że niesłychanie intensywne negocjacje cały czas się toczą. - Wydaje się być jasne, że choć dokonujemy postępu, nie mamy wciąż porozumienia - mówił dzięki konferencji prasowej.

Kompromis

Szczegóły kompromisowego mechanizmu tyczącego się statusu Irlandii Północnej omówiła irlandzka telewizja RTE.

Według jej informacji porozumienie wypracowano późnym wieczorem po poniedziałek i przekazano do dalszych prac na Downing Street, gdzie doradcy premier May mieli przygotowywać się do działań, które pozwolą na uzyskanie politycznego poparcia dla takiego rozwiązania.

Rozmówcy RTE ujawnili, iż obie strony zgodziły się, iż w razie deficytu innego porozumienia w okresie przejściowym pomiędzy wyjściem Obszernej Brytanii z UE natomiast grudniem 2020 roku całe Zjednoczone Królestwo pozostałoby tymczasowo w unii celnej z Unią Europejską, aby ustrzec się powrotu twardej granicy pomiędzy Irlandią an Irlandią Północną.

Wypracowany kompromis mniema także zestaw przepisów stosujących się jedynie do Irlandii Północnej, które wymagałyby do niej większego zbliżenia z nakazami celnymi i zasadami łącznego rynku UE niż przy przypadku Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji i Walii).

Jak zaznaczono, ustalony napis zakłada - zgodnie wraz z żądaniami eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej - możliwość zmian w mechanizmie po swoim ustaleniu.

Brexit

Rozmowy na temat opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię trwają od maja 2017 roku kalendarzowego. Bruksela chce je ukończyć jak najwcześniej, by posiadać czas na zaakceptowanie porozumienia przez Parlament Europejski jak i również Radę UE. Musi wówczas nastąpić przed brexitem, który to jest przewidziany na 29 marca 2019 roku.

Jednak dłużej zatwierdzanie dokumenty urzędowe może potrwać w brytyjskim parlamencie. Już teraz jako główna przeszkoda w zawarciu porozumienia z UE wskazywane są polityczne kłopoty, zwłaszcza silny opór frakcji eurosceptycznej oraz północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej, a także szersza niestabilność polityczna mniejszościowego rządu May.

blajer wyjaśnia, czy otyłość szkodzi karierze  Informacje

Blajer wyjaśnia, czy otyłość szkodzi karierze Informacje

Odwołany lot? Pasażerom przysługuje odszkodowanie Tanie wczasy na Malcie. Oto użyteczny poradnik Przyciągają turystów jak na przykład magnes. Pomagają tanie loty i stulecie objawień Wakacje nad polskim morzem. Masz możliwość…...

Czytać
bMW, Ford i Volkswagen stworzą sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych  Moto

BMW, Ford i Volkswagen stworzą sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych Moto

Koncerny samochodowe BMW, Daimler, Ford i grupa Volkswagen otworzą w tym roku pierwsze stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Niemczech, Austrii i Norwegii. Do 2020 roku chcą uruchomić mniej więcej…...

Czytać