blisko

Pierwszy efekt unijnych ceł. Słynna firma przeniesie część produkcji poza USA

  • Dom
  • Ze swiata
  • Pierwszy efekt unijnych ceł. Słynna firma przeniesie część produkcji poza USA
Harley-Davidson przenosi część produkcji poza USA  Ze świata

Firma Harley-Davidson zapowiedziała przeniesienie wytwórczości swoich słynnych motocykli w eksport do państw Unii europejskiej Europejskiej do zakładów firmy poza granicami USA. Zarząd producenta w sprawozdaniu dla komisji papierów wartościowych wyjaśnił swoją decyzję odwetowymi cłami UE.

Zarząd firmy Harley-Davidson z siedzibą w Milwaukee w stanie Wisconsin przy sprawozdaniu dla komisji papierów wartościowych poinformował w poniedziałek, że podniesienie przez Unię Europejską ceł na motocykle tej firmy eksportowane do Europy z 6 % do 31 procent uczyni straty dla firmy w wysokości od 90 mln do 100 mln dolarów rocznie.

Przeniesienie produkcji

Firma, aby powetować samemu te straty, musiałaby wywyższyć cenę jednej maszyny sprzedawanej na rynku europejskim na temat 2, 2 tys. dolarów. Jednak zamiast przerzucić koszty amerykańsko-europejskiego sporu handlowego w nabywców nowych harleyów, zarząd firmy - z tradycją sięgającą 1901 roku a mianowicie zdecydował się przenieść pracę motocykli na eksport do państw Unii Europejskiej do swoich zakładów w pozostałych krajach. Proces ten może zająć do 18 miesięcy - poinformował zarząd korporacji.

Harley-Davidson oprócz zakładów produkcyjnych w Milwaukee przy stanie Wisconsin i w Kansas City w stanie Missouri ma zakłady produkcyjne bądź montownie w Brazylii, w Indiach i w Australii.

Podwyższenie za pośrednictwem Brukselę od 22 czerwca taryf celnych na popularne produkty amerykańskiego eksportu do krajów Unii Europejskiej, przy tym na znane w całym świecie z kultowego filmu amerykańskiej kontrkultury "Easy Rider" motocykle firmy Harley-Davidson, jest kolejnym ogniwem odpowiedzi łańcuchowej zapoczątkowanej wprowadzeniem poprzez USA od 1 czerwca 25-procentowych ceł na stal i 10-procentowych na imitacji drewna eksportowane do Stanów Zjednoczonych z wielu państw świata, w tym ze wszystkich królestw UE.

Minister o zapowiedzi Trumpa: może mieć poważne znaczenie dla Naszego kraju

Wojna na cła

W piątek, po wejściu w życie odwetowych ceł UE na produkty amerykańskie, prezydent Donald Trump zagroził na Twitterze, że jeżeli europejskie taryfy celne nie zostaną szybko usunięte, wówczas nałoży 20-procentowe cło na wszystkie samochody montowane w Unii Europejskiej.

Cła na stal i imitacji drewna wprowadzone przez administrację Trumpa odbiły się już niedobroczynnie na kosztach produkcji w amerykańskich zakładach motoryzacyjnych; w mniemaniu ekspertów spowodują one zwykły wzrost cen nowych pojazdów o 400 dolarów.

Eksport do Europy produktów firmy Harley-Davidson stał się jednym z najważniejszych źródeł dochodów tej firmy w miarę spadania popytu na motocykle wśród starzejącego się amerykańskiego pokolenia buntu lat 60. ubiegłego stulecia. Obok motocykli eksport obejmuje m. in. ubrania, maskotki i rozrywki komputerowe związane z harleyami.

Fiasko TPP

W 2017 roku Harley-Davidson - chwalony przez Trumpa w charakterze wzór amerykańskiego producenta najważniejszej jakości wytworów przemysłowych a mianowicie sprzedał w Europie prawie 40 tys. motocykli, jakie możliwości stanowiło ok. 15 % rocznego europejskiego rynku sprzedaży motocykli.

Dyrektor wykonawczy Harley-Davidson Matt Levatich wiązał duże nadzieje na jawnie rynków azjatyckich w związku z zawarciem w roku kalendarzowego 2015 Partnerstwa Transpacyficznego (TPP), układu o wolnym gospodarki dwunastu państw basenu Oceanu Spokojnego, których wymiana handlowa stanowi 40 procent świeckiej gospodarki.

Trump, który to podczas swojej kampanii przedwyborczej dał się poznać jako przeciwnik globalizacji, rozwiał owe nadzieje dyrektora wykonawczego Harleya-Davidsona i wielu innych amerykańskich eksporterów. W styczniu 2017 roku, w trzy dzionki po zaprzysiężeniu na prezydenta, wycofał swój kraj z układu TPP.

«FT»: Dla Europy większym zagrożeniem są problemy Ukrainy niźli Grecji  Ze świata

«FT»: Dla Europy większym zagrożeniem są problemy Ukrainy niźli Grecji Ze świata

Poroszenko: pozycja z dostawami gazu ustabilizowana Fala zarobkowej migracji do Polski może jeszcze wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega Polak będzie zarządzał ukraińską spółką Odciski palców jak i również fotografie cyfrowe.…...

Czytać
fundusze unijne dla polskich startupów

Fundusze unijne dla polskich startupów

Do 2020 roku Polska otrzyma z Unii ok. trzynaście mld zł na przedsięwzięcia związane ze zdrowiem, przy tym infrastrukturę i telemedycynę, czyli usługi medyczne oferowane na odległość. Z dofinansowania mogą skorzystać…...

Czytać