blisko

Raport: Grecki dramat

Bruksela deklaruje współpracę z Grecją i nie śpieszy się do rozmowy o długu  Ze świata

Komisja Europejska jest gotowa do odwiedzenia współpracy z nowym rządem Grecji i będzie przeglądać jego życzenia - zadeklarował w poniedziałek szef KE Jean-Claude Juncker. Ocenił w dodatku, że temat ewentualnej redukcji greckiego zadłużenia nie jest pilną kwestią.

- Nie prowadzimy jeszcze rozmów z nowymi greckimi kompetencjami, ponieważ rząd jeszcze odrzucić został powołany. (... ) Nasze wspólne zasady powiadamiają, że Komisja pracuje niedaleko z każdym rządem - powiedział w Brukseli dziennikarzom Juncker.

SYRIZA wygrała. Co to znaczy dla Europy?

To nie jest pilne

Pytany na temat możliwości zmniejszenia greckiego obciążenia, o czym mówili w kampanii wyborczej liderzy zwycięskiej SYRIZY, szef KE odparł, że nie uważa, aby "redukcja greckiego długu była pilną kwestią". - Będziemy analizować szczegółowo, jakie będą życzenia nowego rządu a mianowicie powiedział.

Komisarz UE ds. gospodarczych i pieniężnych Pierre Moscovici, który wypowiadał się przed spotkaniem ministrów finansów państw strefy €, podkreślał, że eurogrupa potrzebuje wysłać silny sygnał, hdy chce zacząć rozmowy spośród nowym rządem Grecji.

- W pełni uznajemy legitymację nowego rządu według wczorajszym wskazaniu wyborców. Będziemy musieli pracować na podstawie wspaniałych zobowiązań (... ). UE, a w szczególności Komitet, chce wspierać Greków jak i również Grecję, by kraj stanął na nogi. By powstawały tam miejsca pracy i odnotowywany był wzrost ekonomiczny - oświadczył.

Ten sam cel

Moscovici podkreślił, że z rozpoczęciem konwersacyj należy poczekać aż zrealizowany zostanie nowy rząd i wyartykułuje swoje priorytety. Ocenił, iż zarówno Bruksela jak i Ateny mają ten sam cel: by Grecja poprawiała swoją sytuację i była w stanie spłacać własne długi. - Wczoraj był czas na wybory, dziś jest czas na odlewanie rządu, a jutro, przy kolejnych dniach będzie czas na dyskusje i wzajemne poznawanie się - zaznaczył komisarz.

Trwogi na rynkach po zwycięstwie greckiej SYRIZY. Euro na dół

Również rzecznik KE Margaritis Schinas mówił, że Komisja w pełni szanuje suwerenny i demokratyczny wybór narodu greckiego. Jak zaznaczył, przy ostatnich latach kraj tenże dokonał "nadzwyczajnego postępu", zaś KE jest gotowa wciąż pomagać temu krajowi przy reformach.

Niemiecki minister zasobów Wolfgang Schaeuble także mniema, że Grecja powinna dotrzymać swoich zobowiązań. - Żadna osoba do niczego Grecji odrzucić zmusza, ale podjęte zobowiązania są aktualne - powiedział Schaeuble dziennikarzom w Brukseli. Jego zdaniem w bieżącej chwili nie ma znaczenia rozmawiać o redukcji długu, której żąda SYRIZA. - W minionych latach zawsze pomagaliśmy Grecji w najdogodniejszej wierze - dodał. Zdaniem niemieckiego ministra Grecja popełniła już duże postępy o ile chodzi o reformy.

Co ze skupem obligacji?

Z końcem lutego wygasa program pomocowy gwoli Grecji, w ramach którego Ateny mają jeszcze uzyskać 1, 8 mld €. Aby otrzymać to finansowanie, nowe władze greckie pozostaną musiały wystąpić z wnioskiem o przedłużenie programu i dokończyć negocjacje z trojką, czyli przedstawicielami KE, MFW i EBC.

Reuters pisze, że bez programu pomocowego Ateny nie są się kwalifikowały do pomysłu skupu obligacji, jaki przy marcu chce uruchomić w dużą skalę Europejski Bank Centralny. To z transportu przełoży się na problemy z finansowaniem się na rynku. Unijne źródła wskazują, że jeśli Grecja odrzucić będzie chciała spłacać własnego zadłużenia wobec międzynarodowych kredytodawców, jest mało prawdopodobne, żeby prywatni inwestorzy zdecydowali się kupować jej obligacje.

SYRIZA w poniedziałek porozumiała się z populistyczną prawicową partią Niezależni Grecy w sprawie utworzenia rządu koalicyjnego. Choć oba ugrupowania znajdują się w wielu kwestiach według przeciwnych stronach sceny politycznej, to łączy je stanowczy sprzeciw wobec dotychczasowej polityki zaciskania pasa narzuconej Cypru przez UE i MFW.

bilet w smartfonie to standard w Przewozach Regionalnych. «PKP mogło uniknąć awarii»  Informacje

Bilet w smartfonie to standard w Przewozach Regionalnych. «PKP mogło uniknąć awarii» Informacje

PKP Intercity mogło uniknąć niektórych konsekwencji awarii elektronicznego systemu zbytu biletów, gdyby skorzystało wraz z rozwiązań spółki Przewozy Regionalne - powiedział PAP specjalista ds. transportu i transportu z Instytutu…...

Czytać
blajer wyjaśnia, czy otyłość szkodzi karierze  Informacje

Blajer wyjaśnia, czy otyłość szkodzi karierze Informacje

Odwołany lot? Pasażerom przysługuje odszkodowanie Tanie wczasy na Malcie. Oto użyteczny poradnik Przyciągają turystów jak na przykład magnes. Pomagają tanie loty i stulecie objawień Wakacje nad polskim morzem. Masz możliwość…...

Czytać