blisko

Temat: Wielka Brytania

Christine Lagarde o referendum przy Wielkiej Brytanii  Wraz z świata

  • Nowa cena dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co powinieneś wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całkowite nasze życie"
  • Brexit opóźniony nawet o dwa okres. Brytyjskie media o scenariuszach

Wyjście Wielkiej Brytanii spośród Unii Europejskiej znacząco zaszkodziłoby giełdom i brytyjskiemu rynkowi nieruchomości - ostrzegła w piątek w Londynie dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde.

Szefowa MFW wystąpiła w konferencji prasowej zorganizowanej spośród okazji corocznego przeglądu brytyjskiej gospodarki. Zaledwie dzień przedtem podobne obawy wyraził namiestnik Banku Anglii Mark Carney.

Z sondażu ComRes wynika, że Carney i Lagarde zajmują wysokie miejsca w rankingu osób, wskazane jest opinia jest uznawana przez Brytyjczyków za kluczową. Carney jest pierwszy (63 proc. ), wyprzedzając nawet królową Elżbietę II (49 proc. ), a MFW a mianowicie jako instytucja - trzecia część (48 proc. ), pozostawiając w tyle m. in. niemiecką kanclerz Angelę Merkel (34 proc. ) i prezydenta USA Baracka Obamę (30 proc. ).

Brexit? "To stałbym się szok dla Europy"

- Wiem, że dla dużej liczby z was to rzecz wewnętrzna, ale to wydaje się być także kwestia międzynarodowa. Po ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie było kraju, w którym nie byłabym pytana o konsekwencje gospodarcze połączone z ewentualnym Brexitem - mówiła Lagarde.

Raport MFW

W raporcie podsumowującym sytuację gospodarczą Wielkiej Brytanii MFW określił decyzję, która zapadnie w referendum, jako "historyczną", zaznaczając, że głosowanie wiąże się z "wyjątkowym niebezpieczeństwem i niepewnością".

"Głosowanie za wyjściem ze Społeczności wywołałoby niepewność w kwestii brytyjskich długoterminowych relacji wraz z Unią Europejską i resztą świata" - ostrzegli autorzy dokumentu. "Długofalowe efekty byłyby prawdopodobnie negatywne i znaczące" - ocenili, dodając, iż pod znakiem zapytania stanęłaby pozycja Londynu jako ogólnego centrum finansowego z przyczyny utraty "wspólnego unijnego paszportu".

W przypadku Brexitu "rynki mogą się spodziewać istotnych skutków ekonomicznych, połączonych z mocnymi spadkami po cenach akcji i posiadłości, wyższych kosztów pożyczek gwoli gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, więcej jeszcze nagłego zatrzymania inwestycji w kluczowych sektorach, metrów. in. w komercyjnym zarządzaniu nieruchomościami i finansach" - zaznaczono w raporcie.

Podczas wystąpienia w Londynie Lagarde zapowiedziała, że MFW planuje publikację bardziej drobiazgowego raportu około 16 czerwca, zaledwie na kilka dni przed decydującym głosowaniem. Referendum co do dalszego członkostwa Obszernej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się za w mniejszym stopniu niż sześć tygodni - w czwartek 23 czerwca.

arabia Saudyjska nic nie straci na pozoumieniu OPEC

Arabia Saudyjska nic nie straci na pozoumieniu OPEC

Na środowym spotkaniu w Wiedniu OPEC zgodziło się wreszcie na obniżkę produkcji ropy. To główna przeprowadzona przez kartel obniżka od 2008 roku, zaś w dodatku znaczący przełom w realizowanej przez 2 lata strategii…...

Czytać
atom, gaz, OZE i raz za razem mniej węgla. Przyszłość energetyczna Polski 2050  Informacje

Atom, gaz, OZE i raz za razem mniej węgla. Przyszłość energetyczna Polski 2050 Informacje

ArcelorMittal wyłączy wysoki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać