blisko

Temat: Wielka Brytania

Christine Lagarde o referendum przy Wielkiej Brytanii  Wraz z świata

  • Nowa cena dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co powinieneś wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całkowite nasze życie"
  • Brexit opóźniony nawet o dwa okres. Brytyjskie media o scenariuszach

Wyjście Wielkiej Brytanii spośród Unii Europejskiej znacząco zaszkodziłoby giełdom i brytyjskiemu rynkowi nieruchomości - ostrzegła w piątek w Londynie dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde.

Szefowa MFW wystąpiła w konferencji prasowej zorganizowanej spośród okazji corocznego przeglądu brytyjskiej gospodarki. Zaledwie dzień przedtem podobne obawy wyraził namiestnik Banku Anglii Mark Carney.

Z sondażu ComRes wynika, że Carney i Lagarde zajmują wysokie miejsca w rankingu osób, wskazane jest opinia jest uznawana przez Brytyjczyków za kluczową. Carney jest pierwszy (63 proc. ), wyprzedzając nawet królową Elżbietę II (49 proc. ), a MFW a mianowicie jako instytucja - trzecia część (48 proc. ), pozostawiając w tyle m. in. niemiecką kanclerz Angelę Merkel (34 proc. ) i prezydenta USA Baracka Obamę (30 proc. ).

Brexit? "To stałbym się szok dla Europy"

- Wiem, że dla dużej liczby z was to rzecz wewnętrzna, ale to wydaje się być także kwestia międzynarodowa. Po ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie było kraju, w którym nie byłabym pytana o konsekwencje gospodarcze połączone z ewentualnym Brexitem - mówiła Lagarde.

Raport MFW

W raporcie podsumowującym sytuację gospodarczą Wielkiej Brytanii MFW określił decyzję, która zapadnie w referendum, jako "historyczną", zaznaczając, że głosowanie wiąże się z "wyjątkowym niebezpieczeństwem i niepewnością".

"Głosowanie za wyjściem ze Społeczności wywołałoby niepewność w kwestii brytyjskich długoterminowych relacji wraz z Unią Europejską i resztą świata" - ostrzegli autorzy dokumentu. "Długofalowe efekty byłyby prawdopodobnie negatywne i znaczące" - ocenili, dodając, iż pod znakiem zapytania stanęłaby pozycja Londynu jako ogólnego centrum finansowego z przyczyny utraty "wspólnego unijnego paszportu".

W przypadku Brexitu "rynki mogą się spodziewać istotnych skutków ekonomicznych, połączonych z mocnymi spadkami po cenach akcji i posiadłości, wyższych kosztów pożyczek gwoli gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, więcej jeszcze nagłego zatrzymania inwestycji w kluczowych sektorach, metrów. in. w komercyjnym zarządzaniu nieruchomościami i finansach" - zaznaczono w raporcie.

Podczas wystąpienia w Londynie Lagarde zapowiedziała, że MFW planuje publikację bardziej drobiazgowego raportu około 16 czerwca, zaledwie na kilka dni przed decydującym głosowaniem. Referendum co do dalszego członkostwa Obszernej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się za w mniejszym stopniu niż sześć tygodni - w czwartek 23 czerwca.

blajer wyjaśnia, czy otyłość szkodzi karierze  Informacje

Blajer wyjaśnia, czy otyłość szkodzi karierze Informacje

Odwołany lot? Pasażerom przysługuje odszkodowanie Tanie wczasy na Malcie. Oto użyteczny poradnik Przyciągają turystów jak na przykład magnes. Pomagają tanie loty i stulecie objawień Wakacje nad polskim morzem. Masz możliwość…...

Czytać
bilet w smartfonie to standard w Przewozach Regionalnych. «PKP mogło uniknąć awarii»  Informacje

Bilet w smartfonie to standard w Przewozach Regionalnych. «PKP mogło uniknąć awarii» Informacje

PKP Intercity mogło uniknąć niektórych konsekwencji awarii elektronicznego systemu zbytu biletów, gdyby skorzystało wraz z rozwiązań spółki Przewozy Regionalne - powiedział PAP specjalista ds. transportu i transportu z Instytutu…...

Czytać