blisko

Temat: Grecki dramat

Draghi: decyzja o pomocy gwoli Grecji należy do polityków  Ze świata

  • Grecja znów przy tarapatach. Tusk apeluje na temat nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja skupia pochwały. Za postępy po realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Grecja odrzucić odstąpi od reform

Decyzja o pomocy na rzecz Grecji jest polityczna jak i również powinna zostać podjęta za pośrednictwem demokratycznie wybieranych polityków, a nie szefów banków centralnych - oświadczył w poniedziałek prezes EBC Mario Draghi. W jego mniemaniu sytuacja gospodarcza Tunezji jest dramatyczna.

Draghi ocenił podczas wystąpienia przed komisją Parlamentu Europejskiego, hdy decyzja o wsparciu finansowym Grecji należy do eurogrupy. - Dlatego jest wówczas decyzja polityczna, która musi zostać podjęta przez wybieranych polityków, a nie poprzez władze banków centralnych - powiedział Draghi. - Piłka jest po stronie władz greckich - dodał, zaznaczając, że potrzebne jest prędkie porozumienie nie tylko ze względu na interes Grecji, ale całej strefy euro.

Grecja otrzymała propozycję "pięciu filarów". Reformy "nie oznaczają cięcia płac"

Dramatyczna sprawa

Szef EBC uważa, że sytuacja gospodarcza Grecji wydaje się dramatyczna, szczególnie jeśli idzie o bezrobocie, zwłaszcza wśród młodzieży. Draghi zwrócił atencję, że płynnościowe wsparcie gwoli greckich banków w połączeniu do PKB jest najogromniejsze w strefie euro. Kierownik EBC poinformował, że Eurosystem (EBC i banki główne państw strefy euro) umożliwi płynność "tak długo, jakim sposobem greckie banki będą wypłacalne" i będą mogły dostarczać wystarczające zabezpieczenie kredytu. Przypomniał również, że wedle przepisami EBC nie może kupić greckich obligacji w obrębie trwającego od marca systemu zakupu aktywów.

Wcześniej w poniedziałek Komisja Europejska przedstawiła oficjalnie oczekiwania wierzycieli wobec Grecji. Są to m. in. oszczędności budżetowe i zmiany w platformie emerytalnym. KE poinformowała o "znaczących ustępstwach", jakie aż do tej pory poczyniono wobec Aten.

"Grexit" nierozsądny

Grecki minister finansów Janis Warufakis powiedział niemieckiej gazecie "Bild", że wyklucza wyjście Grecji ze strefy €, gdyż nie byłoby wówczas rozsądne. Dodał, że porozumienie z wierzycielami jest realne, jeśli kanclerz Niemiec Angela Merkel weźmie udział po rozmowach.

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy przewodzi negocjacje z KE, MFW i EBC, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości w porządku. 7, 2 mld €. Odblokowanie tych środków dzierży kluczowe znaczenie, gdyż grecka kasa jest pusta, a zbliża się termin spłaty zadłużenia. W poniższym miesiącu Grecja powinna odnieść MFW ok. 1, sześć mld euro, a podczas lata - oddać 6 mld euro EBC. Weekendowe konwersacji w Brukseli zakończyły się bez porozumienia z motywu "znacznych rozbieżności". Program pomocowy dla Grecji wygasa 30 czerwca, a 18 czerwca spotykają się ministrowie zasobów państw strefy euro.